...o książce z kilku perspektyw
RSS
piątek, 10 lipca 2009
Kalkuta

księgarnia w Kalkucie

 

"Więc zawsze fotografia mnie dziwi, i to zdziwieniem, które trwa i ponawia się niewyczerpanie." (Roland Barthes: "Światło obrazu, Uwagi o fotografii")

niedziela, 05 lipca 2009
Książkowe rzeźby: Jacqueline Rush Lee

 

 

 

kwiatek

 

 

Więcej: tutaj

piątek, 03 lipca 2009
The Open Public Library

Biblioteki wymagają od nas przestrzegania rytuałów. Zachowywanie ciszy, zakaz rozmów, dostosowanie się do obowiązującego regulaminu - wszystko ma służyć skupieniu, koncentracji i może budzić skojarzenia ze sferą sacrum. 

W 1991 r. Michael Clegg i Martin Guttman po raz pierwszy otworzyli w Hamburgu The Open Public Library. Biblioteka stanęła w przestrzeni publicznej, na ulicy. Różne jej formy pojawiały się przez 15 lat. Książka stała się bliska na wyciągnięcie ręki, zyskała nową przestrzeń i nowego czytelnika... 

The Open Public Library

 

 

Clegg&Guttmann


 


piątek, 12 czerwca 2009
Fahrenheit 451

Widziałam niedawno ekranizację powieści Raya Bradburego Fahrenheit 451 (reż. Francais Truffaut). Akcja filmu dzieje się w nieokreślonej przyszłości, w czasach, gdy czytanie książek jest zakazane. Codzienną, domową przestrzeń obywateli wypełniają duże ekrany telewizorów i wciągające seriale. Zmanipulowani urzędnicy państwowi wierzą, że książki czynią ludzi nieszczęśliwymi, bo zmuszają ich do myślenia, które jest niebezpieczne. Innych problemów społecznych w tym systemie nie widać, jest tylko walka z czytaniem, pierwszym złem tego świata. Tytuł nawiązuje do temperatury, w jakiej zaczyna palić się papier. Straż pożarna w tym nowym porządku nie jeździ do gaszenia pożarów, jej rolą jest szukanie i niszczenie (palenie) wszystkich istniejących jeszcze książek. Jak w każdym systemie totalitarnym nie ma pełnej subordynacji. Ostatnie książki czytelnicy zaczynają ukrywać - w tosterze (świetny schowek, choć szybko stał się przewidywalny:)), tajemnych bibliotkach, na ukrytych półkach.

Uproszczenie? Nigdy nie było takiego systemu, bo nigdy nie chodziło po prostu o książki, ale o KONKRETNE książki? Może, ale chyba nie chodzi o pełną zgodność z rzeczywistością. Potraktujmy tę historię jako parabolę. Moja ocena: czwórka z plusem. Z przyjemnością sięgnę po książkę.

 

dangerous thoughts

 

strażacy

 

 

strażacy2


czwartek, 04 czerwca 2009
Sheakespeare and Company

Podobno najczęściej fotografowana księgarnia na świecie. Założona w 1951 roku przez Amerykanina, George'a Whitmana, który zakochał się w Paryżu. Księgarnia mieści się w słynnej dzielnicy literackiej Quartier Latin, blisko katedry Notre-Dame, u brzegu Sekwany. Krążą o niej legendy. Zmęczonym wędrowcom oferuje nocleg, podobno warunkiem jest czytanie przynajmniej jednej książki dziennie i regularne sprzątanie po sobie. Właściciel księgarni kocha wszystkie żywe stworzenia, więc trzeba przygotować się na spotkanie z licznymi karaluchami, których nie pozwala zabijać...

Idealne miejsce na spotkanie po latach...

Jessie & Celine

wtorek, 02 czerwca 2009
Świątynia pełna książek

W laickiej Holandii kościoły świecą pustkami. W jednym z nich (były kościół dominikański), w Maastricht - powstała księgarnia. Gdyby to miało miejsce w Polsce... - już słyszę głosy oburzenia i głośne manifestacje. Tak czy inaczej, nawet biorąc pod uwagę specyfikę towaru, jakim jest książka - Selexyz Bookstore to prawdziwa świątynia konsumpcji...

 

Zdjęcia zrobione przez dwcama: http://www.flickr.com/photos/dwcama/sets/72157603439821560/

 

świątynia

 

świątynia2

 

świątynia3

 

 


środa, 27 maja 2009
Intrygujące miejsce, Walia...

Walia

 

wtorek, 26 maja 2009
Cook and Book

Książka plus posiłek - to brukselski pomysł na księgarnię. Wybór ogromny, księgarnie (jest ich w sumie 9 w jednym kompleksie) pogrupowane są w różne sekcje tematyczne (m. in. podróże, literatura piękna, sztuka współczesna, muzyka klasyczna i jazz, rozwój osobisty, dział dla dzieci). W każdej księgarni można coś zjeść i wypić. W zamierzeniu: strawa dla ciała i dla ducha.

B&C

 

for children

 

Frenchbookshop

 

 

 

 

 

wtorek, 19 maja 2009
Nowe funkcje przedmiotu

Rzeźby, wycinanki, mozaiki? Trudno nazwać twórczość Briana Dettmera. Ze zwykłych przedmiotów tworzy dzieła sztuki, nadaje nowe życie zapomnianym książkom.

Brian Dettmer

 

Więcej: tutaj

 

środa, 13 maja 2009
Promocja bibliotek(arek)

Pracownicy działu promocji Książnicy Pomorskiej wpadli na nowy pomysł. "Powiększmy liczbę czytelników dzięki... seksapilowi naszych bibliotekarek"! Czy wystawa zdjęć atrakcyjnych i odmienionych kobiet, na co dzień ubranych w "obrzydliwe fartuchy" odniesie skutek? Nie sądzę, to chyba nie ten target. Przy pomocy podtekstów seksualnych reklamuje się dziś wszystko. W tym projekcie chodzi także o zmianę wizerunku bibliotekarki. "Szara myszka", która "sypia na pajęczynach" ma stać się atrakcyjnym i nowoczesnym pracownikiem nowoczesnej instytutcji. A czy nie jest tu czasem tak, że obalając pewne stereotypy - utrwala się następne?

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7