...o książce z kilku perspektyw
RSS
środa, 30 września 2009
Donna Ruff, "Bookobjects"

Donna Ruff

 

 

Donna Ruff

 

 

Donna Ruff

 

 

Donna Ruff

 

 

Donna Ruff

czwartek, 24 września 2009
Wydać sobie książkę

Zastanawiałam się ostatnio, jak przyjmie się w Polsce tzw. self publishing. Czy faktycznie jest tak, jak gdzieś przeczytałam, że Polska biega i Polska pisze? Podobno po sukcesie Doroty Masłowskiej nastąpił u nas nagły wysyp twórczości. Chcemy też wydawać różnego rodzaju pamiętniki, listy, wspomnienia.

Angielsko języczne serwisy takie jak Blurb.com, czy Lulu.com radzą sobie świetnie, ale to już giganci tej branży. Sam Blurb.com na przykład, choć działa trochę ponad dwa lata opublikował już ponad 300 tys. tytułów o różnym nakładzie. W Polsce widziałam już dużo możliwości wydania foto książek, ale jest także na przykład UniBook, w którym możemy wydawać różne książki, zarówno w wersji drukowanej jak i elektronicznej. UniBook naszą książkę wydrukuje, oprawi i wyśle ją do domu, przy spełnieniu pewnych warunków będziemy mieli także udział w zyskach od sprzedanych egzemplarzy. Z ciekawością będę obserwowała dalszy rozwój tej branży w Polsce. Na pewno ma ona przyszłość, między innymi dlatego, że jest zgodna z duchem nowoczesnego społeczeństwa. Konieczność sprawowania kontroli nad swoim życiem i zdolność do podmiotowego działania znajdują swe odbicie właśnie w self publishing: sami tworzymi książki a więc i sprawujemy nad nimi kontrolę. W dużo większym niż dotychczas stopniu (powiedziałabym, że w stopniu sięgającym maksimum) możemy decydawać o tym, jaką to książkę mamy na półce: jaki zawiera tekst, jak wygląda jej okładka i jaki ma kształt. 

środa, 23 września 2009
The Death of Bunny Munro

Miłośnicy drukowanej książki i entuzjaści nowych mediów, obserwatorzy współczenej kultury książki - wszyscy jesteśmy świadkami zmian, jakie dokonują się na rynku książki. Stopniowo a regularnie. Premiera interaktywnej książki The Death of Bunny Munro Nicka Cave'a to dla  niektórych edytorskie (sic!) wydarzenie roku. Projekt Petera Colligridge'a to książka wydana przez Apple na i-Phona, który do tej pory chyba nikomu nie kojarzył się z lekturami. A jednak! Takie niespodzianki pewnie nie raz jeszcze przed nami:) Duży rozmiarowo plik w całości trzeba jednak ściągnąć na komupter. Dziś kosztuje 19,99 €, czytam różne opinie i naprawdę nikt nie żałuje wydanych pieniędzy. Co dostajemy? Nowe możliwości, nowe sposoby lektury. Podkreślanie tekstu, znaczenie, kartkowanie nawiązujące do czytania tradycyjnej książki, ciekawe rozwiązania ścieżki audio - dźwięk współgra z naszym tempem czytania.  Tekst książki czyta Nick Cave na tle własnej muzyki, skomponowanej razem z Warenem Elissem. Do tego video - Nick Cave czyta powieść, w tle Bunny  i muzyka (to we fragmencie który widziałam a zastrzegam, że nie widziałam [nie czytałam? jak to nazwać, hm...?] całej książki). Całość odpowiada na przyzwyczajenia i potrzeby dzisiejszego odbiorcy kultury i pozwala na dowolne gospodarowanie lekturą. Jeśli chcemy czytać - czytamy, a jeśli wolimy słuchać czy oglądać - proszę bardzo, jest taka możliwość.

 

Zapowiada się ekscytująca lektura:) Na stronie Apple widziałam, że szykują się kolejne wydawnictwa.

 


 


wtorek, 15 września 2009
Thomas Allen

Twórczość Thomasa Allen'a dobrze określają słowa: book art phoptography. Thomas wykorzystuje motywy i postaci z okładek książek z lat 40-tych i 50-tych i umieszcza je w swoich fotografiach w nowej perspektywie, często z książką w tle.

 

Thomas Allen

 

 

Thomas Allen

 

 

Thomas Allen

 

 

Thomas Allen

 

 

Thomas Allen

poniedziałek, 07 września 2009
Biżuteria dla książek

Stare książki. Na podstawie tego, jak dziś wyglądają możemy przypuszczać, czym były dla właścicieli. Według Betty Pepper książki opowiadają nam historie i nie ma tu na myśli tylko historii zapisanych w książce. Ma na myśli osobiste historie czytelników które są obecne gdzieś w książkach: osobiste dedykacje, pozostawione w środku zapiski, kartki, znaki użytkowania. Betty nazywa stare książki sierotami i mówi, że szuka dla nich nowych domów. Biżuteria i tkaniny, którymi ozdabia swe dzieła dają książkom drugie życie, nowy początek.

 

Betty Pepper

 

 

 

Betty Pepper

 

 

 

Betty Pepper

 

 

Betty Pepper

 

Zdjęcia pochodzą z tej strony.

 


środa, 02 września 2009
Literackie torebki

Można wybierać spośród już zrobionych. Można przynieść jej jakąś swoją książkę. Ulubioną z dzieciństwa na przykład albo ulubioną w ogóle. Lepiej jednak, żebyśmy mieli 2 egzemplarze takiej książki, bo z jednej Caitlin zrobi dla nas... torebkę:) Sama mówi, że bardzo lubi to, że przy okazji swojej pracy promuje literaturę. 

 

 

torebka

 

 

torebka

 

 

torebka

 

 

torebka

 

 

torebka

 

 

Dużo więcej tutaj