...o książce z kilku perspektyw
RSS
poniedziałek, 31 sierpnia 2009
The Secret Headquarters, Los Angeles

W rankingu The Guardian The Secret Headquarters znalazła się na czwartym miejscu. U mnie zajmuje wyższą pozycję. Podoba mi się prostota i skromność, przyjazne wnętrze do którego chce się wracać i gdzie czujemy się dobrze.

Początki sięgają 1932 roku, gdy powstała pierwsza The Secret Headquarters, założona przez Dr Fredrica Rineharta. Niektórzy twierdzą, że pomieszczenia The Secret Headquarters były używane jako pomieszczenia mieszkalne rosnącej sieci szpiegowskiej w południowej Kalifornii, i to nawet po śmierci założyciela w 1944 roku, aż do roku 1984.

Księgarnia specjalizuje się w komiksie i wydawnictwach graficznych.

 

 

TSH

 

 

TSH

 

 

TSH

 

 

TSH

 

 


sobota, 29 sierpnia 2009
El Ateneo, Buenos Aires

El Ateneo mieści się w budynku dawnego teatru (budynek z początków XIX wieku). Pod koniec 2000 roku miejsce teatru zajęła księgarnia. Większość książek sprzedawanych w El Ateneo to książki hiszpańskojęzyczne, jest jednak sekcja angielskojęzyczna (głównie klasyka i literatura popularna) i książki w innych językach. Jest i sekcja muzyczna i książki dla dzieci. Kawiarnia księgarni usytuowana jest na byłej scenie teatru, wypić kawę i poczytać można także na teatralnych balkonach.

Mierzi gigantomania i przepych, chcę traktować książkę jak przedmiot codziennego użytku a nie jak relikwię której należy się należyta atencja i cześć. Tutaj książka należy do sfery sacrum (całe otoczenie wokół tworzy taki klimat), a człowiek czuje się mały. Podobne wątpliwości mam zresztą przy Selyxyz Bookshop. Wiem jednak, że niektórzy potrzebują sacrum.


El Ateneo

 

 

El Ateneo

 

 

El Ateneo

piątek, 28 sierpnia 2009
Livraria Lello, Porto

Historia powstania tej kięgarni sięga 1869 roku. Po nieoczekiwanej śmierci założyciela (przeżył tylko 45 lat), księgarnia trafiła w ręce nowych właściecieli. Obecny budynek został wybudowany przez inżyniera Francisco Xavier Estaves'a i otwarty w 1906 roku. W 2008 roku czasopismo The Guardian uznało Livraria Lello za trzecią najpiękniejszą księgarnię na świecie (pierwsze miejsce zajęła Selexyz Bookshop w Maastricht, drugie El Ateneo w Buenos Aires, o której też pewnie napiszę...).  Piękne kolory, architektura i wzornictwo, niezliczone półki pełne starych i nowych książek tworzą niezwykłą całość.

 


liv

 

 

Lello

 

 


 


liv

 

 

liv

 

Więcej zdjęć tutaj.


wtorek, 25 sierpnia 2009
Georgia Russell

Georgia Russell pochodzi ze Szkocji. Można o niej powiedzieć: mistrzyni skalpela. Jak wielu artystów tworzących książkowe instalacje do swoich prac używa różnych przedmiotów, są to m. in. mapy, gazety, zdjęcia czy pieniądze. Zjawiskowe prace.

 

rzeźba

 

 

rzeźba

 

 

rzeźba

 

 

rzeźba


 

poniedziałek, 24 sierpnia 2009
Pewna czytelniczka...

Luise Brown mieszka gdzieś w południowo-zachodniej Szkocji. Ma 91 lat. Pierwszą książkę z biblioteki wypożyczyła w 1946r., dziś liczba wypożyczonych przez nią książek sięga 25 tysięcy. Nigdy nie spóźniła się z oddaniem którejkowiek z nich. Czyta około 12 książek tygodniowo, najbardziej lubi sagi rodzinne, dramaty historyczne i literaturę wojenną.

Dwadzieścia pięć tysięcy tomów to dwadzieścia pięć tysięcy historii, pewnie tyle samo przygód i wrażeń... Powinszować:)!

wtorek, 18 sierpnia 2009
Magia wyobraźni

Niesamowita wyobraźnia i wrażliwość, dzieła Su Blackwell ogląda się z zachwytem. Sama artystka mówi, że jej prace to jak zostawianie osobistej wiadomości i przemienianie książek na wspomnienia. Często inspiruje się książkami dla dzieci.

 

Piotruś Pan

Piotruś Pan

 

Tajemniczy ogród

Tajemniczy ogród

 

Czarnoksiężnik z Krainy Oz

Czarnoksiężnik z krainy Oz

 

Królowa śniegu

Królowa śniegu

 

Polecam stronę artyski.

 

czwartek, 13 sierpnia 2009
Swego czasu

Nie wiem kiedy, nie wiem kto i gdzie, jednak ma się ochotę patrzeć na tę fotografię...

 

księgarnia

środa, 12 sierpnia 2009
Good as Gold (2005)

Rzeźba wykonana przez Donalda Lipskiego stoi na stałe w bibliotece publicznej w Kansas City. Nazwa Good as Gold to inspiracja powieścią Josepha Hellera, niegdyś sąsiada i przyjaciela Donalda Lipskiego.

 

good as gold

sobota, 01 sierpnia 2009
Janet Zweig, An Open Air Library (1998)

Projekt amerykańskiej artystki Janet Zweig zakładał otwarcie biblioteki na świeżym powietrzu. Ideą projektu było otwarcie kulturalnej instytucji na szerszą społeczność i zaproszenie okolicznych mieszkańców, mieszkających w sąsiedztwie biblioteki - do publicznej instytucji, publicznego miejsca spotkań. Przy okazji możliwe stało się nawiązywanie nowych stosunków sąsiedzkich. Pracowników i pomocników pracujących w bibliotece rekrutowano spośród okolicznych mieszkańców. Socjolog powiedziałby, że biblioteka miała zwiększyć spójność społeczną i rozwinąć społeczne umiejętności personelu i klientów biblioteki.

 

An Open Public Library