...o książce z kilku perspektyw
RSS
środa, 27 maja 2009
Intrygujące miejsce, Walia...

Walia

 

wtorek, 26 maja 2009
Cook and Book

Książka plus posiłek - to brukselski pomysł na księgarnię. Wybór ogromny, księgarnie (jest ich w sumie 9 w jednym kompleksie) pogrupowane są w różne sekcje tematyczne (m. in. podróże, literatura piękna, sztuka współczesna, muzyka klasyczna i jazz, rozwój osobisty, dział dla dzieci). W każdej księgarni można coś zjeść i wypić. W zamierzeniu: strawa dla ciała i dla ducha.

B&C

 

for children

 

Frenchbookshop

 

 

 

 

 

wtorek, 19 maja 2009
Nowe funkcje przedmiotu

Rzeźby, wycinanki, mozaiki? Trudno nazwać twórczość Briana Dettmera. Ze zwykłych przedmiotów tworzy dzieła sztuki, nadaje nowe życie zapomnianym książkom.

Brian Dettmer

 

Więcej: tutaj

 

środa, 13 maja 2009
Promocja bibliotek(arek)

Pracownicy działu promocji Książnicy Pomorskiej wpadli na nowy pomysł. "Powiększmy liczbę czytelników dzięki... seksapilowi naszych bibliotekarek"! Czy wystawa zdjęć atrakcyjnych i odmienionych kobiet, na co dzień ubranych w "obrzydliwe fartuchy" odniesie skutek? Nie sądzę, to chyba nie ten target. Przy pomocy podtekstów seksualnych reklamuje się dziś wszystko. W tym projekcie chodzi także o zmianę wizerunku bibliotekarki. "Szara myszka", która "sypia na pajęczynach" ma stać się atrakcyjnym i nowoczesnym pracownikiem nowoczesnej instytutcji. A czy nie jest tu czasem tak, że obalając pewne stereotypy - utrwala się następne?

środa, 06 maja 2009
Kontrowersje wokół Google Books Search

W Rzeczpospolitej ciekawy artykuł Pauliny Wilk: "Pisarze kontra Google". Polscy literaci zaskoczeni, zdenerwowani i - z małymi wyjątkami - niechętni projektowi. Właśnie obserwujemy, że to, co od dawna dzieje się na rynku muzycznym dociera z impetem na rynek książki. Protesty i dyskusje o piractwie są pewne. Google, który jeszcze niedawno deklarował, że nie będzie czerpał zysków ze sprzedaży książek dziś przyznał się, że jednak zamierza sprzedawać zeskanowane ebooki. Idea udostępniania milionów książek on-line otwiera przed wszystkimi możliwości na nieograniczoną skalę i wciąż zadziwia rozmachem. Jednak prawdopodobieństwo, że to Google będzie miał monopol na udostępnianie książek w sieci budzi spore obawy.