...o książce z kilku perspektyw
Blog > Komentarze do wpisu
Wydać sobie książkę

Zastanawiałam się ostatnio, jak przyjmie się w Polsce tzw. self publishing. Czy faktycznie jest tak, jak gdzieś przeczytałam, że Polska biega i Polska pisze? Podobno po sukcesie Doroty Masłowskiej nastąpił u nas nagły wysyp twórczości. Chcemy też wydawać różnego rodzaju pamiętniki, listy, wspomnienia.

Angielsko języczne serwisy takie jak Blurb.com, czy Lulu.com radzą sobie świetnie, ale to już giganci tej branży. Sam Blurb.com na przykład, choć działa trochę ponad dwa lata opublikował już ponad 300 tys. tytułów o różnym nakładzie. W Polsce widziałam już dużo możliwości wydania foto książek, ale jest także na przykład UniBook, w którym możemy wydawać różne książki, zarówno w wersji drukowanej jak i elektronicznej. UniBook naszą książkę wydrukuje, oprawi i wyśle ją do domu, przy spełnieniu pewnych warunków będziemy mieli także udział w zyskach od sprzedanych egzemplarzy. Z ciekawością będę obserwowała dalszy rozwój tej branży w Polsce. Na pewno ma ona przyszłość, między innymi dlatego, że jest zgodna z duchem nowoczesnego społeczeństwa. Konieczność sprawowania kontroli nad swoim życiem i zdolność do podmiotowego działania znajdują swe odbicie właśnie w self publishing: sami tworzymi książki a więc i sprawujemy nad nimi kontrolę. W dużo większym niż dotychczas stopniu (powiedziałabym, że w stopniu sięgającym maksimum) możemy decydawać o tym, jaką to książkę mamy na półce: jaki zawiera tekst, jak wygląda jej okładka i jaki ma kształt. 

czwartek, 24 września 2009, nata1s

Polecane wpisy

  • All for Planet

    Zielone stojaki stawiane przez fundację All for Planet zachęcają w Poznaniu do przesiadania się na rowery. Stojaki w kształcie wieszaków, wózków sklepowych, sam

  • “Shhh…Portrait in 12 Volumes of Gray”

    Niemal 4000 książek w 12 odcieniach szarości oraz gigantyczny regał na książki składają się na pracę Christiana Moellera w Walnut Creek. Upraszająca czytelników

  • Jennifer Zwick - The Reader

Komentarze
2009/10/07 12:09:33
A gdzie spotkałaś się tym "duchem nowoczesnego społeczeństwa"? Czy coś Ci jeszcze zdradził? Na przykład ile już osób dało się zwieść iluzjom wielkich zysków a tylko straciło pieniądze.
-
nata1s
2009/10/07 12:25:53
A czy wszystkim wydającym swe książki poprzez self publishing zależy na zyskach? Często są to wydania po kilka egzemplarzy, dla rodziny, dla siebie, dla satysfakcji. Wiadomo, że spektakularne sukcesy w tej branży (patrz Lisa Genova, jej książka weszła na listę bestsellerów dziennika New York Times) zależą - jak to zwykle bywa - od szczęścia, od pozytywnego zbiegu okoliczności i zdarzają się rzadko. Taaak, warto mieć tę świadomość.